Slumpad post: Pannkakor
English Swedish
| Prenumerera! | Kontrollpanel | Log in 
 

Vad gav ordet modig då?

| 2024-01-01, 12:05

Det är ju hyfsat lätta att komma på ett fokusord. Svårare att sen praktisera med det. Kan känna att både nyfiken och tacksam gav mycket och har stannat kvar i mig.

Modig upplevde jag som lite svårare. Har inte upplevt mig som särskilt modig under året förutom i vissa situationer som tex förhandling om timpris som konsult där jag tagit mer än jag egentligen tänkt. Funkat i vissa fall, i andra inte. Så som det ska vara.

Har stått upp för mig själv mer. Finns en del kvar på listan så jag tror att jag kommer fortsätta bära med mig det här ordet.

MEN om jag ser på mitt år lite utifrån så inser jag att jag varit modig även om det mest rullat på. Att ta chansen och köpas ut, starta eget, dra till Hamburg med Simon och lite sånt. Coolt!

Nu ser jag fram emot 2024 och ordet kreativitet!



Kommentera