Just nu maj 2026
Sue | 2026-05-02, 20:40 Månadens första lördag så då bjuder Kulturkollo på en Just nu. Roligt att få fokusera på dessa bitar. Lämnar dessa rätt tomma på månadens fokus.
Just nu läser jag Skuggor över Storforsen (femte delen!) och vrider mig lite av allt jobbigt som händer. Det tuffar på i bokcirklarna. I never thought of it this way uppskattar jag väldigt mycket och märker hur jag ofta vill prata om den. Naturlagen har tagit sig och ger väldigr mycket nya insikter (precis som filosofiska rummet). Framtidsministeriet tuffar på och är rätt rörig men ger ändå ganska mycket tankar. Mina egenvaldea faktaböcker tuffar på långsamt. De har ju inte samma prio och hinner jag inte så är det soft. ABC-bok för vuxna, känns alltid roligt att läsa men jag glömmer lätt bort. Sara skriver så sjukt bra. The art of noticing har gått från “look”-tips till “sensing”-tips vilket är intressant. Tex ljud. Simon och jag är kvar på andra boken i serien Smittan, Skogen och har tyvärr haft rejäl osynk i sovtider men senaste veckan fått till ett par tillfällen.
Just nu lyssnar jag fortfarande mest soft pianomusik när jag power-nappar men även The real group och Stämning. Skön bakgrund. Ute är det ju galet med fågelsång och andra ljud från naturen. Det slinker in ett och annat Gräns, Konflikt och några till ibland på hudnrundorna.
Just nu tittar jag och John sporadiskt på Husdrömmar och har pratat om att se något men vi har inte orkat.
Just nu njuter jag av att vi har köpt en Campervan! Bara att hoppas att en del av förhoppningarna slår in.
Just nu längtar jag efter takbytet är klart (måste ju iofs först påbörjas), vindsröjning klar och att jag sen orkat gå i mål med att fixa hobbyrum etc. Även efter att skolplikten ska vara över för Simon och gymnasiet för Joel. En ny fas i familjelivet!
Just nu tränar jag på med mina dagliga 10 och försöker komma igång att jogga lite mer regelbundet men det är saker som stör (just nu en fot).